Oferta

Peklowane szynki i pieczenie cielęce należały do specjalności kuchni polskiej.  Każdy może przygotować mięso w swoim domu, które zachwyca aromatem, barwą, konsystencją, można je przechowywać i przede wszystkim jest pełnowartościowe i smaczne. Najważniejsze jest jednak to, że nie zawiera żadnych świństw, które producenci dodają do mięsa, by było go więcej.

Podstawowa wiedza
Peklowanie służy konserwacji mięsa – sprawia, iż ono „dojrzewa”, zyskuje swoisty aromat właściwy kolor i oczywiście nadaje mu smak.
Do peklowania używa się soli, saletry i przypraw – sól jest niezbędna, dodaje się też cukier, saletra nie jest kluczowa w całym procesie, natomiast przyprawy to pełna dowolność (oczywiście nie wszystkie pasują ale to już kwestia gustu)
Do peklowania nadaje się wieprzowina, cielęcina oraz wołowina – krzyżowa, mostek i ozory. Z drobiem sprawa jest dużo prostsza. Kawałki peklowanego mięsa nie mogą być zbyt małe – minimalny ciężar to 3 kg.
Rolą soli jest wyciągnięcie wody z mięsa, co powoduje ograniczenie rozwoju bakterii.
Saletra nadaje zaś mięsu ładny kolor. To ważny składnik – również dlatego, że należy go używać w ściśle określonej ilości – ani mniej ani więcej.
Przyprawy, no cóż, jak to przyprawy – są odpowiedzialne za smak.

Na sucho czy na mokro czy może na sucho i na mokro jednocześnie?
Mięso można peklować na 3 sposoby: na sucho, nacierając je suchymi przyprawami, na mokro: trzymając je w zalewie składającej się z przegotowanej wody i przypraw, lub łącząc te obie techniki: najpierw na sucho, następnie zaś dolewając wody do mięsa – ta metoda jest stosowana wtedy, gdy mięso samo z siebie nie wydzieli odpowiedniej ilości soków.
W przypadku mokrego peklowania ważne jest to, by użyć jak najmniej wody. Zalewa powinna całkowicie pokryć mięso, ale nie powinno ono w niej pływać, tak więc należy używać naczyń o takich wymiarach, by mięso w nim było ułożone ściśle. Z tego też względu mięsa nie należy obwiązywać sznurkiem na czas peklowania.

Temperatura i naczynie odgrywają kluczowe role
Prawidłowy proces peklowania przebiega w ściśle określonej temperaturze: 4-8 stopni. Taka temperatura panuje w większości lodówek standardowo ustawionych. Jeśli nie wiesz, jaka temperatura panuje na dolnej półce w Twoje, lodówce, na wszelki wypadek przed peklowaniem, koniecznie zajrzyj do instrukcji. Większa temperatura spowoduje psucie się mięsa, niższa zaś nie pozwoli soli odciągnąć wody z mięsa, a przyprawom nadać mu aromatu.
Peklować mięso można w naczyniach kamionkowych (najlepsze) lub szklanych, ostatecznie emaliowanych – ale te nie mogą mieć żadnych skaz czy odbić. Nie można używać naczyń stalowych.

Każda strona jest ważna!
Podczas peklowania należy mięso przewracać co 2 dni, tak by płyn peklujący docierał do wszystkich jego zakamarków.
Mięso musi być też dokładnie obciążone jakimś ciężkim przedmiotem, by zminimalizować dostęp powietrza do niego. Nadaje się do tego według starszych książek kucharskich moździerz lub odważnik, albo kamień. W naszych czasach możemy te przedmioty zastąpić np. kilkoma słoikami napełnionymi wodą.

Sól to podstawa
Soli, w przypadku peklowania mokrego powinno być tyle w zalewie, by wrzucony do niej kawałek surowego ziemniaka lub świeże jajko wypływało na wierzch – czyli jak to mówią chemicy, roztwór musi być nasycony – nie można już w nim rozpuścić więcej soli.

Wędzenie na zlecenie – zamawiasz i dostajesz jeszcze ciepłe

Impreza plenerowa – zabawa z grillowaniem i wędzeniem na szkoleniach i w ramach grup integracyjnych.